loading...
سیاست یعنی عشق

یارانه این ماه ظرف ۴۸ ساعت آینده پرداخت می‌شود

، علی ربیعی در برنامه تلوزیونی حوالی فردا اظهار کرد: ما در گذشته سیاست‌گذاری‌های محض در خصوص واگذاری امور اقتصادی به مردم انجام داده‌ایم، اما نتیجه‌ای در بر نداشته است.

وی افزود: این امر صورت گرفته است و مشارکت مردم در اقتصاد افزایش یابد اما کمتر برنامه‌ریزی برای توانمندسازی مردم برای حضور بیشتر در اقتصاد صورت گرفته است. 

وزیر کار دادمه داد: دولت یازدهم در این دوره تصمیم گرفته است که علاوه بر سیاست‌گذاری در این ارتباط و توانمند‌سازی افراد نیز توجه کند.

وی تصریح کرد: اولین گام در این خصوص آن است که همه افراد جامعه از جمله نخبگان سیاسی و نخبگان موجود در دولت و همه مردم به این ذهنیت برسیم که سخت‌کوشی، تلاش،قناعت و مصرف مناسب، پس‌انداز را انجام دهند و در اقتصاد ملی مشارکت کنند. 

این مقام مسول گفت: اگر این فرایند ایجاد شود و عقلانیت در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های جامعه صورت گیرد و آمادگی لازم از دو طرف دولت و مردم وجود داشته باشد، تحقق این امر(واگذاری امور به بخش خصوصی) محقق می‌شود. 

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه چرا بخش خصوصی فعال به صحنه نمی‌آید گفت: «وقتی ما می‌خواهیم بخش خصوصی را مشارکت دهیم کارآفرین دلسوز ما گوشه‌نشین می‌شود و یک عده به اسم سرمایه‌گذار و سرمایه‌داری واقع می‌شود که (نتیجه آن) همان برنامه‌هایی است که در تلویزیون پخش می‌شود و دادگاه‌ها را مشاهده می‌کنید.»

وزیر کار دولت یازدهم  در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه این امر ناشی از عدم توجه به بخش خصوصی نیست؟ گفت: خیر، زیرا اعتماد موضوعی دو طرفه است. دولت معتقد است که تنها راه کشور کوچک‌ کردن حضور وی در اقتصاد است به همین منظور در برنامه پیش‌بینی شده است که سهم دولت هر سال چقدر باید کوچک شود. 

ربیعی افزود: ما برای اینکه مشارکت مردم را غنی کنیم کمیته خاصی در دولت ایجاد کرده‌ایم که برای تحقق آن این کمیته در اتاق‌ها (سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون) شکل گرفته‌اند. 

وی یادآور شد: برای این امر از رئیس اتاق بازرگانی ایران خواسته‌ شده است به کمک روسای دو اتاق دیگر برنامه‌های اشتغال را سامان دهند.

* فرهنگ گردوکاری را جایگزین صیفی‌کاری کنیم

وزیر کار افزود: آن اندازه‌ای که بهره‌وری و نیروی کار ما دارد و نوعی فرهنگ صیفی‌کاری به جای گردوکاری وجود دارد که در واقع باید فرهنگ درازمدت و مستمر را در جامعه اقتصادی کشور توسعه دهیم تا بتوانیم به سعادتمندی برسیم. 

ربیعی تاکید کرد: از برنامه‌هایی که در دولت دنبال می‌شود توانمند کردن بخش خصوصی، اصلاح نظام مالی برای واگذاری امور به بخش خصوصی، سرعت دادن در سیاست‌های اصل 44، محدود کردن نقش دولت در امور حاکمیتی است.

* قابلیت واگذاری امور به بخش خصوصی در نظام آموزش و پرورش پیش‌بینی شده است

وی اضافه کرد: اکنون 3 وزارت خانه برنامه‌هایش برای واگذاری به بخش خصوصی مشخص شده است که در برخی دستگاهها تا 100 درصد واگذار می‌شود. همچنین در نظام آموزش و پرورش نیز قابلیت واگذاری پیش‌بینی شده است. 

وزیر کار در ادامه با اشاره به این که در برنامه‌های دولت کاهش نقش وی در طرح‌های عمرانی نیز در نظر گرفته شده است، گفت: سهم بخش خصوصی در تشکیل سرمایه‌های ثابت، سهم اشتغال در بخش خصوصی، سهم منابع اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی در حال تغییرات است و در حال تغییرات و جهت‌گیری به بخش خصوصی است. 

این مقام مسئول تاکید کرد: طبقه صنعت‌گر و کنش‌گران اقتصادی، دولت و مردم هر سه باید به یک ذهنیت مشترک برسند تا بتوانیم از این وضعیت فعلی عبور کنیم تا مردم بیایند و امور را در دست بگیرند و دولت خود را آرام آرام بیرون کشد.

وی همچنین گفت: دولت حتی می‌تواند قابلیگی کند و بخش خصوصی قدرتمند را بیرون کشیده و آن را پرورش دهد. 

وزیر کار دولت یازدهم در ادامه اظهار کرد: اگر طبقه کارگر ما نتواند به ذهنیت آرام برسد، اقتصاد ما شکوفا نمی شود و ما تلاش می‌کنیم که کارگران بخش رسمی و غیررسمی به میزان 7 میلیون نفر که از بیمه برخوردار نیستند شرایط مناسبی برای آنها فراهم کنیم.

ربیعی تاکید کرد: در بیمه سلامت نیز 90 درصد بیمه شدگان کارگرانی بودند که برخی حتی دفترچه هم نداشتند. 

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور برای ایجاد بیمه فراگیر اجتماعی در کشور گفت: برای تحقق این امر اکنون کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی امور است که فعالیت آن از 11 اردیبهشت ماه سالجاری و همزمان با روز کارگر آغاز شده است تا کارگران غیر رسمی ما نیز بتواند بیمه بازنشستگی داشته باشند. 

وزیر کار افزود: در 2 سال دولت یازده سعی شده است که میزان مزد را از تورم پیشی دهیم و امور مانند مسکن اجتماعی و کارگری را دنبال می‌کنیم. 

ربیعی در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با وضعیت تعاونی‌های تولید گفت: برای توانمندسازی سعی شده است که در بخش تعاونی‌ها افراد را در اموری مانند کشاورزی، ICT، صنعت و معدن و خدمات برنامه‌ریزی کنیم تا افراد توانمند و براساس آموزش‌های دوگانه اشتغال داشته باشند. 

وی با اشاره به اینکه نگرش به کار باید تغییر کند، گفت: کار داشتن لزوما به منظور استخدام شدن نیست و این تعریف در دنیا تغییر کرده است.

وزیر کار دولت یازدهم گفت: غالب جوانان آماده به کار ما که تحصیلات دانشگاهی نیز دارند نوعی نگرش انتزاعی به کار داشته که این نگرش نیازمند تغییر است. 

ربیعی با اشاره به این که طرح هر روستا یک مزیت در حال پیگیری است گفت: در خراسان رضوی کاشت زعفران در کردستان ICT، در کرمانشاه گردشگری و در هر استان شش رسته شغل مشخص شده است.

وی تاکید کرد: سازمان فنی حرفه‌ای نیز از طریق ثبت نام در مراکز کارآفرینی آموزش‌های لازم را به کارجویان می‌دهد. 

وزیر کار با توصیه به کارجویان گفت: افراد در مراکز کاریابی ثبت‌نام کنند زیرا ما برنامه‌های خود را برای اشتغال از طریق آنها دنبال می‌کنیم.

ربیعی افزود: در کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و بخش‌های مشابه تجربه‌های مشابهی برای توانمندسازی افراد جویای کار انجام شده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به این که عدالت به مفهوم دادن یک مقدار پول به مردم نیست، گفت: یکی از برنامه‌هایی که در عدالت‌مندی توسط دولت دنبال می‌شود توانمندسازی است که این امر در روح برنامه‌های عدالت بنیان دولت وجود دارد.

وزیر کار تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب بیشترین حمایت را از تعاونی‌ها داشته است، اما این مهم تبدیل به برنامه‌ عملیاتی نشده است. 

ربیعی افزود: رئیس جمهور در این خصوص تاکید کرده است که سند توسعه تعاون بازنگری و واقعی شود. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا سهم 25 درصدی تعاونی‌ها در اقتصاد کشور محقق نشده است گفت: اقتصاد ما در سال‌های گذشته کوچک و ضعیف شده است که به موازات آن تعاونی‌ها نیز تضعیف شده‌اند و نتوانستند قدرت مانور داشته باشند. 

وزیر کار دولت یازدهم یادآور شد که: همه عملکرد تعاونی‌ها در بحث درصدهای اقتصادی نیست بلکه تعاونی‌ها بازخوردهای اجتماعی نیز برای ما دارند. 

ربیعی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به لزوم توسعه تعاونی‌ها در کشور گفت: در بخش کشاورزی با توجه به خرد شدن ارضی کشاورزی ما به بخش تعاونی‌ها برای بهبود کارایی نیاز مبرم داریم و برنامه‌ریزی‌های دولت از این طریق انجام می‌شود.

وی افزود: افراد در قالب تعاونی‌ها فعالیت کنندتا ما بتوانیم از آنها حمایت کنیم و در صورتی که مشاغل کوچک باشند می‌توانند از طریق تعاونی‌ها به صندوق امید مراجعه کرده و وام‌های 4 درصدی نیز دریافت کنند.

وزیر کار اضافه کرد که: در بخش تعاونی‌ها مشکلاتی از لحاظ آموزش و انتخاب زمینه‌های اشتغال وجود دارد اما در بخش حمل و نقل و صیادی ما موفقیت‌های مناسبی را شاهد بوده‌ایم.

ربیعی افزود: در وزارت تعاون 47 برنامه دنبال می‌کنیم تا این مهم اثربخش‌تر باشد. 

* یارانه باعث غیر شفاف بودن اقتصاد می‌شود

وی با اشاره به این که برنامه‌ 10 ستاد اقتصاد مقاومتی برنامه ملی هدفمندی یارانه‌ها است، گفت: یکی از موانع رشد اقتصادی و برنامه‌ریزی برای کشور وجود یارانه‌های مختلف بوده که بویژه در یارانه انرژی منجر به غیر شفاف شدن اقتصاد می‌شود. 

وزیر کار افزود: امیدواریم که در همین دولت اعظم برنامه هدفمندی را به جلو ببریم.

ربیعی تاکید کرد: از محل آزاد شدن هدفمندی قرار بود که بخشی به دست مردم، تولید و جاهای دیگر برود که این امر رخ نداد و اکنون از این میزان صرفا برای یارانه نقدی استفاده می‌شود.

* یارانه این ماه تا 48 ساعت آینده پرداخت می‌شود

وی تاکید کرد: یارانه نقدی این ماه نیز ظرف 48 ساعت آینده پرداخت می‌شود. 

وزیر کار تصریح کرد: افرادی که بنا بر آمار نیازمند دریافت یارانه نیستند حذف شدند که بر این اساس 80 درصد افراد حذف شده اعتراضی نکرده و از 20 درصد مابقی 11 درصد در اولین تماس ما از دریافت یارانه انصراف دادند.

ربیعی افزود: این 11 درصد افراد می‌گفتند که چرا یارانه افراد مشابه ما حذف نشده است. مابقی افراد که جزء طبقات پایین بودند یارانه آنها بازگشته است.

وی خاطر نشان کرد: سری جدید حذف یارانه‌ها افرادی هستند که کارت ملی دریافت نکرده‌اند اما در این ماه کسی حذف نمی‌شود.

وزیر کار گفت: کسانی که در روستاها بوده و امکان گرفتن کارت ملی ندارند نیز یارانه‌ آنها حذف نمی‌شود.

ربیعی تصریح کرد: هرچه کمتر یارانه‌ دهیم فعالیت اقتصادی ما شفاف‌تر می‌شود و با این سیستم یارانه‌ای ما نمی‌توانیم سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم. اما این حذف یارانه‌ها کاری نیست که بخواهد به یک‌باره انجام شود.

وی گفت: حذف پول مستقیم از یارانه‌ها تکلیف قانونی بوده که قرار بود 6 میلیون نفر یارانه نگیرند که ما آن را به 3 میلیون نفر رسانده‌ایم.

وزیر کار یادآور شد: هدفمندی یارانه‌ها کمک می‌کند تا اقتصاد پویا،  غیر رانتی  و شفاف داشته باشیم.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نرم افزار رسمی ما

  نرم افزار رسمی ما را دانلود کنید

    و مطالب سایت را درگوشی 

      اندروید خود دریافت کنید.

   برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.


  آمار سایت
 • کل مطالب : 1140
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 30
 • بازدید امروز : 46
 • باردید دیروز : 64
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 831
 • بازدید ماه : 1,235
 • بازدید سال : 31,144
 • بازدید کلی : 608,392