loading...
سیاست یعنی عشق

 وقتی صحبت از افراط و تفریط می شود ذهن همه ما سراغ افراط و تفریط در مصرف مواد غذایی و خوراکی ها می رود. تنها افراط و تفریط در مصرف مواد غذایی نیست که می تواند سلامت جسم شما را به خطر بیندازد، افراط و تفریط در برقراری رابطه زناشویی نیز از جمله اشتباه هایی است که بسیاری از زوج ها ساده از کنار آن می گذرند و باور ندارند بی توجهی به این موضوع تا چه حد می تواند رابطه شان را دچار بحران و اختلال کند.

شاید نخستین مشکلی که با افراط و تفریط در رابطه زناشویی به ذهن تان می رسد عدم هماهنگی، نارضایتی و ایجاد خلاء عاطفی میان زن و شوهر است اما اینها فقط بخشی از مشکلاتی است که زن و شوهر ر ا به خود درگیر می کند. به گفته درمانگران طب سنتی و در متون کهنی که به قلم حکیم جرجانی و ابن سینا منتشر شده افراط و تفریط در رابطه زناشویی علاوه بر ایجاد مشکلات و اختلالات روحی می تواند سلامت جسم زن و شوهر را نیز به خطر بیندازد. این درمانگران بر این باورند که توجه به آداب و تدابیر رابطه زناشویی ایجاد تعادل و چگونگی پرداختن به این رابطه و تعدیل مزاج ها می تواند بهترین قدم برای تجربه یک رابطه موفق و کم نظیر باشد.

از خوبی های رابطه زناشویی بیشتر بدانید

فواید مختلفی برای رابطه زناشویی متعادل در کتاب ها و منابع رسمی طب سنتی از زبان حکما و درمانگران طب سنتی ایران مطرح شده است. یکی از مهم ترین آنها پاکسازی بدن و اندام های درونی از اخلاط موذی و مواد زائد است. به اعتقاد بوعلی سینا این پاکسازی می تواند نتایج بسیار مثبت و قابل ملاحظه ای بر سلامت روان و جسم افراد داشته باشد و سلامت زندگی آنها را نیز تضمین کند. احساس سبکی، نشاط و شادابی زن و مرد یکی از این فواید است.

کاهش و تسکین درد نیز یکی دیگر از فواید رابطه زناشویی موفق است. در بسیاری از متون به این نکته اشاره شده که رابطه زناشویی علاوه بر تسکین درد و تنظیم هورمون ها برای کاهش دردهای جسمی در  تسهیل روند درمان برخی از بیماری ها مانند بیماری های کلیوی، برخی سردردها، سرگیجه و بیماری های روانی نیز موثر است. از طرفی در منابع طب سنتی که به قلم حکیم جرجانی نوشته شده مردان و زنانی که رابطه زناشویی متعادل و موفقی دارند اشتهای بهتری در طول روز دارند و با میل بیشتری سراغ وعده های غذایی می روند و روند متابولیسم و سوخت و ساز مواد غذایی در بدن شان در مقایسه با سایر افراد بهتر و دقیق تر است.

ساعت رابطه زناشویی  تان را کوک کنید

برای داشتن رابطه زناشویی موفق راهکارها و دستورات مختلفی در طب سنتی ایران توسط حکما مطرح شده که پرداختن و توجه به آنها می تواند سلامت زن و شوهر را در طول زندگی تضمین کند. یکی از مهم ترین این دستورات آداب رابطه زناشویی و ساعات پرداختن به آن است. در این آداب به مردان و زنان توصیه شده از برقراری رابطه زناشویی در زمان گرسنگی و بعد از مصرف وعده غذایی به شدت پرهیز کنند تا سلامت بدن شان به خطر نیفتد. به گفته حکمای طب سنتی رابطه زناشویی در شرایطی که فرد گرسنه است عوارض زیادی همراه دارد.

در این شرایط توان و قوای بدن به شدت کاهش می یابد و توان ایمنی بدن در مقابله با بیماری ها از بین می رود. علاوه بر این سستی و رنگ پریدگی، بیماری های لثه از جمله تحلیل رفتن لثه ها و حتی ریزش مو سراغ افراد می آید؛ بنابراین مدیریت این اصل مهم می تواند ضمن حفظ قوای بدن و سلامت آن نشاط و شادابی نیز برای افراد همراه داشته باشد. در غیر این صورت زن و مرد نه تنها احساس سبکی و نشاط نمی کنند بلکه با تجربه نامناسبی که پشت سر گذاشته اند نگاهی نادرست درباره روابط زناشویی شان پیدا می کنند که می تواند اثری مخرب تر داشته باشد.

بهترین زمان برای رابطه زناشویی 

علاوه بر آنکه رابطه زناشویی هنگام گرسنگی سلامت جسم زن و مرد را به خطر می اندازد، انجام این فعالیت در زمان سیری نیز پرخطر بوده و تکرار و تداوم آن سبب ابتلا به برخی از بیماری های مزمن می شود. در متون طب سنتی بهترین زمان برای رابطه زناشویی سه ساعت بعد از صرف وعده غذایی ذکر شده است؛ بنابراین اگر زن و شوهری قصد برقراری رابطه زناشوییرا دارند باید حدود سه ساعت بعد از میل کردن غذا این کار را انجام دهند و در زمانی که معده آنها پر از مواد غذایی است از انجام این کار پرهیز کنند.

مهم ترین دلیلی که باعث شده حکمای طب سنتی این نکته را به زوج ها گوشزد کنند این است که بعد از صرف غذا انرژی بسیار زیادی از بدن برای خونرسانی به اندام های گوارشی صرف می شود و بدن می خواهد انرژی اش را برای هضم و جذب بهتر مواد غذایی به کار گیرد؛ بنابراین اگر حین سیری اقدام به رابطه زناشویی کنیم انرژی بسیاری را از دست می دهیم و احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهیم. براساس آنچه در متون طب سنتی ایران آمده دردهای سیاتیکی، واریس، رعشه، درد مفاصل، دردهای ناحیه کمر و پشت از جمله عوارضی است که با رعایت نکردن این اصل سراغ افراد می آید.

در این شرایط رابطه زناشویی ممنوع!

بسیاری از زوج ها برای داشتن رابطه زناشویی قاعده و قانون خاصی را دنبال نمی کنند؛ در حالی که از دیدگاه حکمای طب سنتی پیروی از دستورات و تدابیری که درباره رابطه زناشویی در مکتب طب سنتی ایران مطرح شده می تواند سلامت رابطه زناشویی و دوام و ایمنی آن را تضمین کند. درمانگران طب سنتی بر این باورند که در برخی شرایط به منظور حفظ سلامت زن و مرد از پرداختن به رابطه زناشویی باید پرهیز کرد.


به عنوان نمونه در این متون اشاره شده که اگر زن یا شوهری به هر دلیلی اسهال و استفراغ را تجربه کرده یا به خاطر پاکسازی بدن و دفع مواد موذی به دستور متخصص فصد انجام داده است در ساعات نزدیک به این عمل نباید رابطه زناشویی را تجربه کند. زن یا مردی که به بیماری معده یا عفونت های ادراری و روده ای مبتلاست، بهتر است بعد از درمان بیماری و گذشتن مراحل درمانش  رابطه زناشوییرا تجربه کند.

علاوه بر اینها خستگی، فشار روحی و جسمی، استرس، اضطراب و تنش نیز از جمله مواردی است که اگر زن یا شوهر آن را تجربه کردند باید از پرداختن به رابطه زناشوییپرهیز کنند تا شرایط جسمی و روحی شان به وضعیت نرمال بازگردد. در این شرایط با تمرکز و انرژی بیشتری می توانند یک رابطه زناشویی موفق را تجربه کنند.

دور افراط و تفریط خط بکشید

با مطالعه دانسته های حکمای طب سنتی ایران درباره آداب رابطه زناشویی این طور مشخص است که ایجاد اعتدال در روند زندگی و روابط زناشویی مهم ترین اصل سلامت و ماندگاری رابطه ذکر شده است. در بسیاری از متون طب سنتی حکما زوج ها را از ترک رابطه زناشویی در روند زندگی منع کرده اند. این گروه از حکما معتقدند ترک رابطه زناشویی مانع از دفع مواد زائد و برخی از اخلاط نامناسب در بدن می شود.

به این ترتیب این اخلاط در بدن باقی می مانند و به مرور بدن را با بیماری و اختلالاتی مواجه می کنند. در حقیقت رابطه زناشویی موجب می شود در خلال رابطه برخی از اخلاط که در بدن جمع شده اند،  از این طریق از بدن خارج شوند؛ اخلاطی که ماندگار شدن آنها در بدن موجب بروز بیماری هایی مانند سرگیجه، تورم غدد لنفاوی، تاری دید، سنگینی و سستی بدن و درد ناحیه لگن می شود.

از طرفی زیاده روی در رابطه زناشویی و خارج شدن از تعادل و میانه روی در آن نیز عوارض زیادی برای زن و شوهر همراه دارد. در متون طب سنتی بیماری هایی مانند ضعف کبد، ضعف معده، کاهش بینایی و شنوایی، افسردگی، برخی بیماری های عصبی و تشنج از جمله این بیماری هاست که با زیاده روی در پرداختن به رابطه زناشویی سراغ افراد می آید.

توصیه متخصصان طب سنتی برای تقویت قوای جنسی

-  متخصصان طب سنتی برای تقویت قوای جنسی یا درمان بیماری های جنسی زوج ها از روش های مختلفی کمک می گیرند.

- آنها علاوه بر در نظر گرفتن جنبه های روانی، فردی، شخصیتی هر فرد به سبک زندگی و کار او توجه می کنند.

- مهم ترین اصل در ایجاد تعادل و تقویت و اصلاح روابط زناشویی زوج ها توجه به سبک زندگی آنهاست.

- این درمانگران برای بهبود روابط زوج ها با اصلاح سبک زندگی شان مثل اصلاح تغذیه، ساعت خواب و بیداری، تدابیر استحمام کردن، گیاه درمانی، تجویز دارو و استفاده از متدهای طبیعی دیگر مانند روغن درمانی، عطردرمانی، ورزش درمانی و حتی موسیقی درمانی برای درمان و بهبود روابط زناشویی اقدام می کنند. میزان همراهی زوج ها و اجرای دقیق دستوراتی که متخصص طب سنتی به آنها ارائه می کند در موفقیت آمیز بودن روند درمان بسیار موثر است.

اگر تا به حال به اهمیت نوع مزاج در موفقیت رابطه زناشویی فکر نکرده اید، بخوانید

تاثیر مزاج بر رابطه زناشویی

هر انسانی مطابق با مزاجی که دارد باید از تدابیر متناسب با مزاجش برای تقویت بدنش استفاده کند تا بتواند رابطه زناشویی مناسب، سلامت و متعادلی را در طول زندگی متاهلی تجربه کند. برای مثال فردی که گرمی و تری مزاج دارد باید از تدابیر و دستوراتی بهره بگیرد که مزاجش را با کمک آن معتدل تر کند. تمامی افراد با مزاج های مختلف می توانند با مشاوره با متخصص طب سنتی از تدابیر ویژه استفاده کنند.

سرد و خشک

اگر زن یا شوهر به تشخیص متخصص طب سنتی مزاج سرد و خشک دارد باید مواد غذایی مانند کباب و انواع خوراک هایی را که با گوشت گوسفند جوان تهیه می شود مصرف کند یا در برنامه غذایی اش از ادویه هایی مثل زنجبیل و دارچین استفاده کند و صبحانه تخم مرغ نیم بند شده میل کند و از مصرف ترشی جات و خوراکی هایی که طبع سردی دارند، پرهیز کند. این فرد باید در طول هفته تنها یک بار حمام کرده و سعی کند با روغن هایی که طبعی گرم دارند بدنش را ماساژ دهد و در فضا وبستری گرم بخوابد.


چه زمانی دور رابطه زناشویی خط بکشیم؟


سرد و تر

 افرادی که مزاج سرد و تر دارند نیز می توانند از همان غذاهای مزاج گرم و خشک استفاده کنند و بیشتر زنجبیل به غذاهای شان اضافه کنند. نوشیدن شربت ماءالعسل و جایگزین کردن آن به عنوان آب و نوشیدنی نیز می تواند به بهبود رابطه زناشویی این افراد کمک کند. بوییدن عود یا روغن هایی که طبع گرمی دارند نیز در طول روز به ایجاد تعادل مزاج این گروه کمک می کند.

گرم و خشک

در مقابل افرادی که مزاج گرم و خشک دارند می توانند با اصلاح برنامه غذایی شان برای تری مزاج شان و اصلاح آن اقدام کنند. خوراک اسفناج، کدو، ماش و غذاهایی که با گوشت بزغاله، مرغ و ماهی تهیه می شوند و گنجاندن انگور در برنامه غذایی عصرانه می تواند در اصلاح مزاج این افراد موثر باشد. از طرفی حکمای طب سنتی بر این باورند که حمام کردن با آب گرم و نشستن در وانی که آب گرم در آن قرار دارد و ماساژ اندام ها با روغن هایی مثل روغن بنفشه می تواند به اصلاح مزاج این گروه و بهبود رابطه زناشویی شان کمک کند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نرم افزار رسمی ما

  نرم افزار رسمی ما را دانلود کنید

    و مطالب سایت را درگوشی 

      اندروید خود دریافت کنید.

   برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.


  آمار سایت
 • کل مطالب : 1140
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 46
 • آی پی دیروز : 89
 • بازدید امروز : 214
 • باردید دیروز : 247
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1,056
 • بازدید ماه : 2,317
 • بازدید سال : 61,870
 • بازدید کلی : 639,118